Edirne'de Mimar Sinan Anıldı

Haber Tarihi : 09.04.2018 17:18:55 Edirne'de, Mimar Sinan'ın ölümünün 430. yılı dolayısıyla "Sinan ve Koruma" konulu panel düzenlendi.
A +   A -

Mimar Sinan'ın ölümünün 430. yılı anma etkinlikleri kapsamında Trakya Üniversitesi (TÜ) Mimarlık Fakültesi Mimar Sinan Amfisinde "Sinan ve Koruma" konulu panel gerçekleştirildi.

TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, paneli açış konuşmasında, Mimar Sinan'ın yaptığı eserlerin Türk-İslam medeniyetinin en güzel örneklerini yansıttığını söyledi.

Sinan'ın Edirne'ye çok güzel eserler bıraktığını ifade eden Tabakoğlu, şunları kaydetti:

"Mimar Sinan'ın Edirne'de 13 eseri var. Türkiye'nin ve dünyanın farklı yerlerine pek çok eserler bırakmış bir deha. En muhteşem eseri de Selimiye Camisi. Sinan'ın eserleri bizim medeniyetimizin muhteşem bir göstergesi. Mimar Sinan'ı koruma adı altında anmak çok önemli. Biz Trakya Üniversitesi olarak adının başında Edirne geçen her şeyle ilgileniyoruz. Yemiş Kapanı Hanı'nın geleceğinin ne olacağı konusunda da üniversite konunun uzmanlarını bir araya getirerek olması gerekeni ortaya koyacak. Bu da Edirne ve tarihi eserlerimizin geleceği için çok önemli. Büyük usta Mimar Sinan'ın hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz ve onu şükranla anıyoruz."şeklinde konuştu.

Panelde Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Can Binan, Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdür Vekili Dinçer Asan ve Edirne Müze Müdürlüğünden arkeolog Deniz Şamiloğlu sunum yaptı.


ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !