Edirne'de Yapılan Kakava Şenlikleri Renkli Görüntülere Sahne Oldu

Haber Tarihi : 05.05.2010 21:19:37 Edirne'de baharın habercisi olarak kabul edilen Hıdırellez ve Kakava şenlikleri başladı.
A +   A -

Edirne Valisi Mustafa Büyük, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ve protokol üyeleri, şenliklerin yapılacağı Sarayiçi'ne faytonlarla geldiler. Hıdırellez ve Kakava ateşinin yakılmasından sonra ise belediyenin ücretsiz olarak dağıttığı pilav ve ayranı almak isteyen Romanlar izdihama yol açtı ve birbirlerini ezdiler.
Vali Mustafa Büyük yaptığı açıklamada, "Roman vatandaşlarımızın ağırlıklı olarak katıldığı bu şenliği yine bir neşe olarak devam ettiriyorum. Bundan sonrasında da konserlerle devam edecek. Edirne bugün neşeli, hepimiz grurluyuz" dedi.
Kakava ateşinin yakılmasının ardından Edirne Belediyesi tarafından yaptırılan pilav ve ayran dağıtımına geçildi. Kırkpınar tribünlerinin altındaki demir parmaklıkların arkasından dağıtılan pilav ve ayranları almak isteyen ve çoğunluğunu Roman vatandaşların oluşturduğu yüzlerce kişi izdihama yol açtı. Dağıtım sırasında görevliler ise zor anlar yaşadı, çok sayıda kişi ezilme tehlikesi geçirdi. Yaklaşık yarım saat süren izdihamın ardından Roman vatandaşlar naylon torbalara doldurdukları pilav ve ayranları
alarak evlerinin yolunu tuttu. Bazı vatandaşlar ise şenlik alanında yeşillik alana oturarak aldıkları pilavları elleriyle yiyerek karınlarını doyurdu.

ROMANLAR KAKAVA ATEŞİ BAŞINDA JAPONLARA GÖBEK ATMAYI ÖĞRETTİ
Şenliklere yurt dışından da oldukça fazla katılım oldu. Özellikle Japonya'dan gelen bayan turistlere Roman kadınlar, ateşin başında göbek atmayı öğretti. Oldukça neşeli olan ve Japon turistler, Roman kadınlarla birlikte dakikalarca göbek attı. Kutlamada yakılan Kakava ateşinin üzerinden ise çok sayıda vatandaş atlayarak gönüllerince eğlendi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !