Gaziler Günü Edirne'de Törenle Kutlandı

Haber Tarihi : 19.09.2015 14:21:29 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Edirne’de Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi.
A +   A -

Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasının ardından, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e, TBMM tarafından 19 Eylül 1921 günü Mareşallık rütbesi ve Gazilik ünvanının verilmesinin yıl dönümü olan Gaziler Günü, Edirne’de düzenlenen törenle kutlandı.

Törene, Edirne Valisi Sakarya Meydan Muhaberesinin başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’e 19 Eylül’de mareşallik rütbesi ve gazilik ünvanı vermiştir. Kahraman gaziler, gününüz kutlu olsun. Sizler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler, şehitlerimizle birlikte cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız. Sergilediğiniz kahramanlık, cesaret ve fedakarlıklarla Türk milletine her zaman güç ve ilham kaynağı oldunuz. Sizler, milletin, bayrağın ve bağımsızlığın ne denli paha biçilmez değerler olduğunu ve bu değerler uğrunda neleri göze alınabileceğini gösterdiniz. Sizler için yapılan her şey bu eşsiz hizmetlerinizin ve fedakarlığınızın bedeli veya karşılığı olamaz" dedi.

"ŞEHİT VE GAZİSİ OLAMAYAN TÜRK AİLESİ YOK GİBİDİR"

Şehit ve gazisi olmayan Türk ailesinin olmadığını söyleyen Demir, "Ülkemiz bugün, dünden olduğundan daha fazla iç ve dış düşmanlara yoğunlaşan tehdit altındadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası için teröre verdiğimiz onlarca şehit hepimizi derinden yaralamaktadır. Genç fidanlar, bizler için, hürriyet ve bütünlüğümüz için, bayrağımız için can vermekte, toprağa düşmektedir. Bu nedenle Türk devletinin ve toplumunun daha duyarlı olmasını bekliyoruz. Şu an itibariyle şehit ve gazisi olamayan Türk ailesi yok gibidir. Şehit ve gazi Türk toplumunun ortak değerleridir" ifadelerini kaydetti.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Muhabere Üsteğmen Dinçer Şimşek ise "Bugün millet olarak birlik ve beraberlik içerisinde bağımsız ve hür olarak yaşayabiliyorsak, bunu rahmetle ve minnetle andığımız aziz şehitlerimize ve siz kahraman gazilerimize borçlu olduğumuzu hatırlamak, nesilden nesile aktarmamız gereken milli bir görevdir. Bize emanet ettiğiniz bu kutsal vatan topraklarını sonsuza kadar koruyarak, gelecek nesillere aldığımız gibi teslim edeceğimize hiç şüpheniz olmasın" dedi.

Konuşmaların ardından dünyada ve ülkede yaşananlar adına barış güvercinleri uçuruldu. Tören, Atatürk Anıtı önünden başlayan yürüyüşün, Saraçlar Caddesi’ni takiben stadın önüne kadar devam etmesiyle sona erdi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !