Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Bozbıyık ETSO'yu Ziyaret Etti

Haber Tarihi : 03.07.2018 16:52:33 Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Yıldırım Bozbıyık ve Vergi Dairesi Başkanı Selahattin Başkal Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nı (ETSO) ziyaret etti.
A +   A -

ETSO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt Meclis Başkanı Emre Alp ve yönetim kurulu üyelerinin de bulunduğu ziyarette 7143 Sayılı Kanun kapsamında yapılandırma çalışmalarıyla ilgili olarak; kanunun önemi, yapılandırma kanunu kapsamında yapılacak faaliyetler konusunda görüşüldü.

Toplantıda kanunla kesinleşmiş vergi ve diğer borçlara ödeme kolaylıkları, ihtilafların sulh yoluyla sonlandırılması, inceleme ve tarhiyat safhasındaki borçların yapılandırılması, beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş gelir ve kazançların zam ve faizsiz pişmanlıkla beyan edilmesi, geçmiş dönemlere ilişkin matrah ve vergi artırımında bulunan mükelleflere ayrıcalıklar, işletmelerdeki emtia, makine, teçhizat ve demirbaş kayıtlarına ilişkin cezasız düzeltme imkanı, kasa ve ortaklardan alacaklar hesabının cezasız ve faizsiz düzeltilmesi, yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkanlarla milli ekonomiye kazandırılması, 6552, 6736 ve 7020 Sayılı Kanunlar kapsamında ödemeleri devam eden borçlar için peşin ödeme indirimi hükümlerinden yararlanma gibi çok önemli imkanlar getirilmiş olduğu belirtilerek bu imkanlardan mükelleflerin faydalanabilmesi için azami gayret gösterildiği ifade edildi.

Özellikle peşin ödeme seçeneğini tercih eden mükelleflere yüzde 90 Yİ-ÜFE indirimi sağlanacağının, matrah ve vergi artırımında bulunan mükelleflerin artırımda bulundukları dönemler için vergi incelemesine tabi tutulmayacakları hususlarında mükelleflere detaylı bilgi verilmesi gerektiği hususları konuşuldu.

Başvuruların, kanun kapsamındaki alacaklar için 31 Temmuz, matrah ve vergi artırımı için 31 Ağustos ve varlık barışı için 30 Kasım tarihine kadar gib.gov.tr üzerinden elektronik ortamda ya da vergi dairelerine giderek yapılabileceği belirtildi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Zıpkınkurt, "7143 Sayılı Kanun kapsamındaki yapılandırma çalışmalarıyla toplumun birçok kesimi için önemli avantajlar sunuluyor. Dolayısıyla yayımlanan kanun ile devlete karşı borçların ödenmesinde önemli kolaylıklar sağlandığını görüyoruz. İş dünyası temsilcileri olarak Edirne Ticaret ve Sanayi Odası adına üyelerimize katkı sağlayacak her çalışmada bulunmaya hazırız." dedi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !