Güneş Tarlasında Hasat Yapıldı Açıklaması 190 Bin Kwh Elektrik

Haber Tarihi : 05.10.2018 10:28:22 Edirne’nin Keşan ilçesi Yenimuhacir beldesi yakınlarında 26 dönüm üzerine kurulan güneş enerji santralinde ayda 15 bin kişinin ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretiliyor.
A +   A -

Keşanlı girişimci iş adamı Volkan Kuru, kurduğu Keşan gibi 60 bin nüfuslu bir yerde 15 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretiyoruz. 26 dönümlük alana kurulu olan güneş enerji santralimizde 4 bin 400 adet güneş panelimiz, 20 tane 50 kW’lık inverter ile 990 KW üretim yapmaktayız. Güneşsiz günlerde üretimimiz yarı yarıya düşmekte."

"Trakya genelinde kurulu olarak 8 megavatlık güneş enerji santrali var"

Uyguladıkları projenin başarılı olduğunu dile getiren Kuru, "Trakya genelinde kurulu olarak 8 megavatlık güneş enerji santrali var. Bu santraller, yüzde 90 kapasiteyle hepsi çalışıyor. Bölgemizde bunun gibi yatırımların yapılması muhtemeldir, yapılabilir. Ben tavsiye ederim. Türkiye’nin her yerine yapılması faydalı olur. Bu iş yerli üretilen ürünlerle de yapılabilir. Üretime başladıktan sonra da doğalgaz gibi elektrik gibi şeylere para vermiyorsunuz. Güneşten gelen radyasyonu elektrik enerjisine çeviriyorsunuz. Bunun buradaki alıcısı TREPAŞ. Yapmak isteyen kişilere bu yatırımı tavsiye ederim. Ülkemizin selameti açısından faydalı bir yatırımdır" dedi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !