İkna Edilen Suriyeli Mülteciler Er Meydanına Götürülüyor

Haber Tarihi : 18.09.2015 23:12:31 Suriye’den kaçıp Türkiye’ye gelen ve sınırı aşarak Avrupa’ya geçmek için Kapıkule Sınır Kapısı’na yürüyen mülteciler, ikna edilerek Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı er meydanına götürülüyor.
A +   A -

Konuyla ilgili açıklama yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, sığınmacıların bir kısmının ikna edilerek güreşlerin yapıldığı er meydanına götürüldüğünü söyledi.

Bazı sığınmacıların Yunanistan’a yürümek istediğini, bu nedenle hepsini ikna etmeye çalıştıklarını ifade eden Gürkan, “Hava gerçekten çok sıcak, asfaltın üzerindeler. Vicdani ve insani olarak bebeklerin ve kadınların en azından bu kadar sıcakta bu asfaltın üzerinde durmalarına gönlümüz razı olmadı. Biz de Edirne Belediyesi olarak Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni yaptığımız Kırkpınar Stadyumu’nu onların kullanımına açtık. Çünkü orada tuvalet ve çeşmeler var. Yağmur yağarsa tribünlerin üstleri kapalı, en azından gölgede kalma imkanı yaratıyoruz onlara. Grup liderleriyle konuştuk, kendileri bizden minibüs talep ettiler. Minibüsleri tahsis ettik. Kendilerine göre bir güvence almak istedikleri için ilk etapta iki minibüs mülteciyi oraya götürdük. Kendi aralarında da anlaşmazlıklar çıkıyor. Bir kısmı ’hayır oraya gitmeyelim, doğrudan biz Yunanistan’a yürüyelim’ diyor. Bir kısmı ’gidelim en azından orada konaklayalım’ diyor. Şuanda uzlaşmaya çalışıyorlar. Bir taraftan da toplu halde ve sağlıksız yaşadıkları halde bulaşıcı hastalık riskleri var. Onların herhangi bir bulaşıcı hastalığa kapılmamaları için de tedbir almaya çalışıyoruz" dedi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !