Mimar Sinan'ın Eserleri Turizm Rotasıyla Anlatılacak

Haber Tarihi : 10.04.2018 18:09:21 Edirne Valisi Özdemir: 'Güzel bir turizm rotası hazırlanmış. Projenin, Edirne'ye gelen turist sayısının artmasında ve Mimar Sinan'ın eserlerinin tanıtılması konusunda çok önemli katkı sağlayacağını düşünüyoruz''Dünyada mimarlık fakültelerinde okuyan her mimar adayı, Edirne'deki mimari eserleri, Selimiye'yi görmeli ve yaşamalı. Eğer Selimiye'yi görmediyse, yaşamadıysa ve anlamadıysa, mimarlık eğitimi anlamında tam eğitim almış bir mezun diyemeyiz'
A +   A -

Edirne Valisi İstanbul'a gelen turistlerimizin Çatalca'dan başlayarak Edirne'ye ulaşmasını, Edirne'ye gelen turistlerin de aynı hat üzerinden İstanbul Çatalca'ya kadar gitmesini amaçlıyoruz. Böylece, gelen turistler Mimar Sinan'ın eserlerinin tümünü görme şansına sahip olacaklar." değerlendirmesinde bulundu.

TURİNG Başkanı Dr. Bülent Katkak da hazırlanan rotanın bölge turizmine önemli katkı sunacağını kaydetti.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Suphi Saatçi de Mimar Sinan'ı anlattı.

Sinan'ın dünya mimarisine eşi benzeri olmayan eserler bıraktığını belirten Saatçi, Sinan'ın mimarlık kadar aynı zamanda mühendisliğinin de çok üst seviyede olduğunu ifade etti.