Saray İçi Er Meydanında Suriyelilerin Bekleyişi Sürüyor

Haber Tarihi : 20.09.2015 11:53:26 Avrupa’ya gitme hayaliyle yürüyerek Edirne’ye gelen ve TEM otoyolundaki yürüyüşlerinin ardından toplanarak Sarayiçi Er meydanına getirilen Suriyeli sığınmacıların bekleyişi sürüyor.
A +   A -

Yunanistan sınırına gitmek için Edirne’ye gelen ve güvenlik güçleri tarafından UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanına getirilen bini aşkın sığınmacının bekleyişi sürüyor. Edirne Valiliği ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Suriyelilere sıcak çorba, su ve gıda malzemeleri dağıtıldı. Suriyeliler, Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerine gitmekte kararlı olduklarını söyledi.AVRUPA’YA GİTMEKTE KARARLILAR

Yunanistan sınırına gitmek için başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinden yola çıkarak Edirne’ye gelen Suriyeli sığınmacılar, bir hafta boyunca Kapıkule Sınır Kapısı yolu üzerindeki TEM otoyolunda, kent otogarı ve şehir merkezinde bir parkta kamp kurmuştu. Sayıları iki bini bulan sığınmacıların bir bölümü Yunanistan sınırına yürüyerek gitmek isteyince, uluslararası yol statüsünde bulunan TEM otoyolunu kapatmıştı. Sığınmacıların tamamı ikna edilerek bir kısmı İstanbul’a bir kısmı Saray İçi alanına getirildi.

Aralarında çok sayıda çocuk ve bebeğin bulunduğu yaklaşık bin kişinin bekleyişi devam ediyor.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !