Tarihi Belgeler İlk Kez Gün Yüzüne Çıktı

Haber Tarihi : 27.10.2017 11:21:45 Türkiye’de kurulan ilk barolardan biri olan Edirne Barosunun kuruluşuna dair tarihi belgeler ilk kez gün yüzüne çıktı.
A +   A -

Edirne Barosu tarafından Baro binasında düzenlenen "Edirne Barosu: Kuruluş, Tespit ve Değerlendirmeler" konulu programda konuşan Av. Şükrü Çeşme, Osmanlıca el yazısıyla yazılmış Baro Meclis-i İnzibat karar defteri üzerinde yaptığı inceleme ve araştırmalarla ilgili bilgiler verdi.

Karar defterinin, Cumhuriyet’in ilanından sonra kısa sürede Türkiye’de yaşanan hukuk ve toplum alanındaki değişimlere dair önemli veriler içerdiğini söyleyen Av. Çeşme "Bu defter bir geçiş ve değişim döneminin adeta canlı bir örneğidir. Baromuz 7 Aralık 1924’te ilk toplantısını yaparak aldığı kararları Osmanlıca el yazısıyla deftere yazmaya başlamış. Yazılar ve imzalar Osmanlıca. Ancak 1 Kasım 1928 harf devrimiyle birlikte, yeni bir deftere geçilmeden aynı defterde bu defa sol baştan Latin harfleriyle kararlar yazılmaya başlanmış, yazılarla birlikte imzalar dahi değişmiştir" dedi.

Hukuk alanında Avrupa’dan resepsiyon, yani birebir tercümeler yoluyla kanunların alındığını, baş döndürücü gelişmeler yaşandığını belirten Çeşme, buna benzer birçok değişimin izlerinin defterde görüldüğünü kaydetti.

Edirne Barosunun Osmanlıca hazırlanmış ilk mührü ile alınan kararlara dair görüntülere dair slaytın gösterildiği programda Av. Çeşme, Baronun kurucuları ve ilk üyelerine dair bilgiler de aktardı.

İlgiyle takip edilen programın sonunda, Edirne Barosu Meslek İçi Eğitim ve Staj Komisyonu Başkanı Av. Sinan Tekin tarafından Av. Şükrü Çeşme’ye plaket takdim edildi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !