'Ulus Devlet Sürecinde Türk-Yunan Mübadelesi' Konferansı

Haber Tarihi : 02.05.2018 17:36:41 Trakya Üniversitesi'nde, "Ulus Devlet Sürecinde Türk-Yunan Mübadelesi" konferansı düzenlendi.
A +   A -

Bozok Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. İbrahim Erdal, TÜ Devlet Konservatuvar salonunda düzenlenen konferansında, Türk-Yunan Mübadelesinde yaşananlar ve sonuçları hakkında öğrencilere bilgiler verdi.

Mübadele anlaşması yapıldığında, Türkiye'den ve Yunanistan'dan bazı bölgelerin mübadele kapsamına alındığını ifade eden Erdal, şöyle konuştu:

"Mübadele yapılan nüfusun niteliğine baktığımızda çok büyük farklar olduğunu görüyoruz. Biz 1 milyon 200 bin nüfus gönderdik ama aslında üreten orta sınıfı gönderdik. Esnaf ve şehirli sınıfımızı gönderdik. Karşılığında ise büyük çiftliklerde tarım yapan köylü sınıfını aldık. Tamam kimlik ve aidiyet anlamında önemli bir nüfusunu geri getirdiğini görüyoruz fakat milli bir ekonomi kurmada üretime geçtiğinde çok zorlandığını görüyoruz."

Mübadele yıllarında yaşanan sorunlardan ve mübadelenin sonuçlarından örnekler vererek anlatan Erdal, konuşmasının sonunda öğrencilerin sorularını cevapladı.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !